Ciekawi Świata - Tajwan
W dniach 17-21 października w białostockiej Famie odbędzie się prezentacja kinematografii Tajwanu w ramach cyklu Ciekawi Świata. Wstęp wolny.
Organizatorzy: Taipei Economic & Cultural Office in Poland oraz Białostocki Ośrodek Kultury.
W programie:
Ang Lee - „Pushing Hands”, 1992
Edward Yang - „Taipei Story”, 1985
Chen Yu-hsun - „Tropical Fish”, 1994
Wan Jen - „Rouge”, 1991
Sylvia Chang - „Tonight Nobody Goes Home”,
Ang Lee reżyser, producent, scenarzysta, ur. 23 października 1954, Pingtung, Tajwan.
Kariera reżyserska Anga Lee nie trwa jeszcze 10 lat, a już na jego koncie znajduje się kilka bardzo ważnych filmów dla współczesnego kina. Pierwsze trzy filmy Ang Lee wyreżyserował w Tajwanie, z których dwa („The Wedding Banquet” i „Eat Drink Man Woman”) nominowane były do Oscara - w kategorii najlepszy film zagraniczny. „The Wedding Banquet” przyniósł mu Złotego Niedźwiedzia festiwalu w Berlinie. W Stanach Zjednoczonych Ang Lee debiutuje w 1995 r. filmem „Rozważna i romantyczna” na podstawie Jane Austin. Film ten okrzyknięto bardzo świeżym i interesującym, i to przyczyniło się do niebywałego kasowego sukcesu tej produkcji. Ang Lee zebrał ogromną ilość nagród (m.in.: ponownie otrzymał Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, nagrodę dla najlepszego reżysera od krytyków z Bostonu, oraz nominację do BAFTA – sam film uznany został za najlepszy obraz 1996 r.). „Rozważna i romantyczna” również otrzymała kilka nominacji do Oscara.
Kolejny film Anga Lee to „Burza lodowa” i ponownie sukces artystyczny. Dramat obyczajowy o dwóch rodzinach rozgrywający się w latach 70-tych. przyjęty został bardzo gorąco i za scenariusz otrzymał m.in. nominacją do Oscara. W 1999 r. Ang Lee wyreżyserował dramat rozgrywający się w czasie wojny secesyjnej pt. „Ride with the Devil”. Jego następny film to „Przyczajony tygrys, ukryty smok”, również uzyskał kilka znaczących nagród. Z niecierpliwością oczekiwany jest kolejny obraz tego reżysera „Berlin Diaries, 1940-45”.
Edward Yang ur. 6 listopada 1947, Shanghai, China.
Urodzony w Szanghaju w 1947 r., Edward Yang przeniósł się wraz z rodziną do Tajpej w 1949 r. Jako nastolatek był twórcą komiksów i manga. Zrobił licencjat jako inżynier elektryk i wyjechał na studia do USA. Ukończył tam wydział Computer and Information Sciences. Interesował go film, rozpoczął więc naukę na wydziale filmowym, ale przerwał ją już po pierwszym semestrze i rozpoczął pracę jako projektant systemów komputerowych w instytucie badawczym w Seattle. Pracował tam 7 lat. Wrócił do Tajwanu w 1981 r., żeby rozpocząć nową karierę – najpierw jako autor scenariuszy, potem jako reżyser. W 1989 r. założył niezależną firmę produkcyjną – Yang and his Gang, Filmmakers i zrobił film – „A Brighter Summer Day”. Firma rozszerzyła wkrótce działalność na przedstawienia teatralne i zmieniła nazwę na Atom Films & Theatre. Finansuje i produkuje filmy i sztuki teatralne, a także angażuje się coraz bardziej w multimedialne eksperymenty i nowe technologie w dziedzinie kinematograficznej.